Průvodce italskými uzeninami

08.06 2018|Tipy
Průvodce italskými uzeninami

Kromě sýrů a pizzy je Itálie známá také svými uzeninami. Maso solí, vysušují a suší přesně podle osvědčených receptů. A ty se v každém regionu liší dle kulinářských tradic. Množství těchto uzenin a klobás jednoduše nejde spočítat. Díky všem těmto rozmanitostem, bez nápovědy se v nich dovedou orientovat pouze místní.

Turisté se při výběru italských lahůdek z masa bez znalého průvodce neobejdou. Americký šéfkuchař italského původu Mario Batali se rozhodl si tuto roli vyzkoušet. Pro něj je Itálie druhou vlastí, a proto o místní kuchyni ví, jestli ne všechno, tak skoro všechno. Tento masový průvodce slavného šéfkuchaře vám poví o 10 masových delikatesách, které byste si měli s sebou z Itálie přivést jako suvenýr.

1. Salame (salám)

Jedná se o neoblíbenější typ uzeniny. Na řezu má vzor mramoru. Tradičně je salám vyráběn z vepřového masa s přídavkem koření, které dodá masu zvláštní chuť i vůni. Typickými přísadami jsou pepř, česnek a červené víno. "Co se týká mě, dávám přednost pikantnímu salámu s červeným nebo kajenským pepřem," doporučuje Batali.

2. Mortadela

Nejprve vás mortadela potěší svou velikostí a až poté chutí. Skutečná vařená uzenina pochází z Bologny a je vyrobena z vepřového masa, smíchaného s černým pepřem, muškátovým oříškem a jemně nakrájenými pistáciemi. Tenké plátky mortadely jsou dobré jak samy o sobě, tak i s chlebem. "Osobně jsem velkým fanouškem panini s mortadelou, které zapíjím pivem. Takovou kombinaci si dám pokaždé, co navštívím Bolognu," říká Batali.

3. Prosciutto

Pro Italy je prosciutto národním pokladem. K této šunce z kýty se chovají se zvláštním citem. Nejznámější druh prosciutta se vyrábí v Parmě. Do parmské šunky se přidává pouze sůl, zatímco v jiných oblastech může být při výrobě prosciutta použito i jiné koření. Proto se bude chuť prosciutta lišit v závislosti na regionu.

4. Bresaola

Jedná se o jednu z mála masových delikates z hovězího masa. Libový kus masa Italové solí a poté suší v komoře po dobu 1 až 2 měsíců. Výsledkem je maso, které získá tmavě červenou sytou barvu. "Mám rád Bresaolu nakrájenou na tenké plátky, pokapanou olivovým olejem a citronovou šťávou. V Itálii se Bresaola často podává jako antipasto (předkrm) s nakrájenými artyčoky nebo se sýrem Robiola," sdělil svůj tip Batali.

5. Coppa

Tato masová delikatesa se někdy nazývá „prosciutto chudáka“. Je vyrobena z krční části prasete. Maso se potírá různými druhy koření, jako je například skořice, hřebíček, muškátový oříšek, sůl a pepř, a ponechává se asi týden, načež se suší ve zvláštních komorách. "Dávám přednost nakrájené Coppě na velmi jemné plátky a s hořčicí – ovocnou hořčicí. Ačkoli s panini nebo sendviči se toto sušené maso dá také dokonale kombinovat," doporučuje Batali.

6. Lonza

Lonza je sušené maso z vepřové kotlety ochucené černým pepřem a fenyklem. Je nutné ho nařezat tence, aby bylo tenké jako papír. A abyste plně odhalili jeho chuť – nešetřete s olivovým olejem. Lonza je typickou jarní masovou pochoutkou, protože právě v tomto období dozrává maso, které bylo vyrobeno po porážce prasat na konci podzimu nebo na začátku zimy. Obvykle se Lonza podává se sýrem Pecorino a fazolemi – klasickým sezónním pokrmem typickým pro jarní období.

7. Pancetta

Pancetta je italská verze slaniny je vyrobena z bůčku. Způsob výroby pancetty obecně vypadá takto: maso potírají různými bylinkami, zasypávají solí a poté smotávají do závinu, vážou a nechávají vysušit po dobu několika měsíců. Pancetta se často používá jako ingredience do mnoha italských pokrmů. Například skutečnou pastu Carbonara dělají taktéž s panchettou.

8. Sopressata

Tato uzenina představuje druh salámu. Pro její výrobu se používá vepřové maso, které se jemně naseká a smíchá se solí a kořením. Původní recept se zrodil na jihu Itálie, ale svou verzi sopressaty mají téměř v každé oblasti.

9. Porchetta di Testa

Jeden z nejvíce aromatických a šťavnatých masných výrobků se připravuje z prasečí hlavy. Nejdříve odeberou lebku a potom hlavu položí do slaného nálevu, například s hnědým cukrem, bobkovým listem a česnekem, nebo jí potírají kořením a ponechávají 2 až 3 dny odpočinout. Pak je maso zavakuováno a umístěno do vodní lázně. Poté Porchetta di Testa nechají ležet v lednici ještě 2 až 3 dny.

10. Špek

Sušené maso ze severu Itálie, oblasti Alto Adige. Je vyrobeno ze zadní vepřové nohy. Toto maso se vyznačuje kouřovou vůní a jemnou chutí. Stejně jako pancetta může být i špek používán jako ingredience do různých pokrmů.

Autor: tar

Průvodce italskými uzeninami vám pomůže se vyznat v pokladech italské gastronomie. Prosciutto, mortadela, bresaola, coppa a mnoho dalších
Nejlepší recept

 312 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ