8 neodolatelných receptů z dýně
Sladkokyselý karamelizovaný květák - rychlá a zdravá večeře
Cuketové palačinky - skvělé k snídani, obědu i večeři
10 skvělých jednoduchých receptů z cukety
Mrkvové karbanátky - bezmasý oběd, který si zamilujete
Ukrajinské vareniky s lesními hříbky ve smetanové omáčce
Francouzský koláč quiche se žampiony a pórkem
Sladkokyselý karamelizovaný květák - rychlá a zdravá večeře
Cuketové palačinky - skvělé k snídani, obědu i večeři
10 skvělých jednoduchých receptů z cukety
Mrkvové karbanátky - bezmasý oběd, který si zamilujete
Ukrajinské vareniky s lesními hříbky ve smetanové omáčce
Francouzský koláč quiche se žampiony a pórkem
8 neodolatelných receptů z dýně
Říjen se nese ve znamení dýní. Skvěle slouží jako podzimní či přímo halloweenská výzdoba, ještě více se však uplatní v kuchyni. V dnešním článku pro vás máme osm skvělých receptů s dýní v hlavní roli, po kterých se na talíři jen zapráší.
1. Tradiční krémová dýňová polévka
- 1 střední dýně hokkaidó
- 1 cibule
- Olivový olej
- 2-3 stroužky česneku
- 1,5 litru vývaru/vody
- Smetana na zjemnění
- Sůl, bílý pepř
Postup:
Krémové polévky jsou na podzim grunt, což pro dýni jakožto sezónní potravinu platí obzvlášť. S naším základním receptem z ní vykouzlíte opravdu výbornou záležitost.Na rozpálené pánvi si necháme zesklovatět nahrubo nakrájenou cibuli, ke které po chvíli přidáme prolisovaný česnek a vydlabanou, nakrájenou dýni. Dýni se snažíme opéct ze všech stran, aby chytla barvu. Po pár minutách ji zalijeme vývarem nebo vodou tak, aby byla téměř ponořená. Zalíváme spíš menším než větším množstvím vody, když chceme mít polévku krásně krémovou. Hrnec zakryjeme pokličkou a dýni necháme vařit do změknutí. Poté polévku rozmixujeme, přilijeme smetanu (je na vás, jestli šlehačku nebo zakysanku), osolíme a opepříme. Základní krémovou dýňovku servírujeme s opraženými dýňovými semínky a kouskem čerstvého bílého pečiva.
Tip: Variací na dýňové polévky je spousta. Jednak je můžete zkusit udělat i z jiných druhů dýně (například máslová je výborná, ale pozor: na rozdíl od hokaiddó se loupe), jednak k nim přidat i další zeleninu (skvěle se hodí třeba mrkev) či luštěniny (červená čočka). Vyhrát si můžete i s kořením a dochucováním (na závěr přidat pomerančovou šťávu, nahradit smetanu za kokosové mléko, ochutit zázvorem, kari nebo muškátovým oříškem, …).
Dýňová polévka
2. Lahodný dýňový koláč
Ingredience na koláčové těsto (forma o průměru 26 cm):
- 250 g hladké mouky
- 100 g studeného másla
- Špetka soli
- 4-6 lžic ledové vody
- 300-400 g syrové dýňové dužiny (vhodná je dýně Hokkaidó)
- 150 g cukru krupice
- 1 sáček vanilkového cukru
- 1 vanilkový puding
- 100 ml mléka
- 2 vejce
- 1 PL skořice
- 1 ČJ mletého zázvoru
- 1 ČJ mletého hřebíčku
Postup:
Na dýňovém koláči si pochutnávají především Američané v období Díkuvzdání. Jeho křehké těsto a neodolatelná náplň však okouzlí i vás. Nejprve si připravíme koláčové těsto. Do mísy nasypeme mouku smíchanou se solí a přidáme na malé kostky nakrájené studené máslo. Ingredience začneme zpracovávat vidličkou. Jakmile budou připomínat drobenku, můžeme přidat lžíci ledové vody. Opět zpracujeme vidličkou a pokud je třeba, přidáme další lžíci vody. Celkem bychom neměli přidat více než 5-6 lžic. Jestli je těsto hotové, poznáme jednoduše. Zkusíme ho zmáčknout mezi prsty: pokud drží u sebe, je hotové.Nyní ho zabalíme do potravinářské fólie, zploštíme na menší placku a necháme alespoň dvě hodiny odpočívat v lednici. Troubu dáme předehřívat na 180 °C. Mezitím si dýni uvaříme do změknutí. Jakmile je měkká, slijeme z ní vodu a dýni přemístíme do mixéru, kde ji rozmixujeme v pyré. V míse smícháme pyré s ostatními ingrediencemi a náplň máme hotovou. (Nelekejte se, pokud se vám bude zdát hodně tekutá. Při pečení a chladnutí ztuhne.)
Těsto po dvou hodinách vytáhneme z lednice a rozválíme mezi dvěma pečicími papíry tak, aby pokrývalo koláčovou mísu. Jakmile je rozválené, namotáme ho na váleček a přeneseme do formy. Na těsto rovnou lijeme náplň. Koláč dáváme do předehřáté trouby na zhruba 40 až 45 minut. Hotový koláč necháme kompletně vychladnout a servírujeme buď s čerstvě ušlehanou smetanou nebo kopečkem vanilkové zmrzliny.
Dýňový koláč
3. Dýňová šťáva jako z Harryho Pottera
- ½ syrové dýňové dužiny
- 2-3 meruňky
- Šťáva z ½ citronu
- 1 PL třtinového cukru
- 1 l jablečného džusu
- 1 ČJ vanilkového cukru
- 2 ČJ skořice
Postup:
Pokud jste si při čtení či sledování Harryho Pottera někdy posteskli, že byste chtěli ochutnat nějaký z pamlsků, které kouzelnický svět nabízí, nyní nastala vaše chvíle. Domácí dýňová šťáva vás okamžitě přenese do světa kouzel, a ještě vás u toho příjemně osvěží. Do hrnce dáme na menší kousky pokrájenou dýni (hokkaidó loupat nemusíte, máslovou ano), citronovou šťávu, vypeckované a nakrájené meruňky a jednu lžíci třtinového cukru. Vše promícháme a zalijeme vodou tak, aby byla dýně s meruňkami ponořená. Směs vaříme zhruba 15 až 20 minut, dokud dýně nezměkne. Poté ji scedíme a rozmixujeme v hladké pyré.Pyré vrátíme zpět do hrnce, přilijeme k němu celý jablečný džus a přidáme vanilkový cukr a koření. Po 10 minutách vypínáme pod hrncem oheň a necháme šťávu trochu zchladnout. Jediné, co zbývá, je propasírovat šťávu přes síto, čímž ji zbavíme usazenin. Šťávu přelijeme nejlépe do skleněné láhve a necháme pořádně vychladit v lednici. Podáváme ji studenou jako vynikající, neobvyklý a osvěžující podzimní nápoj.
Tip: Zbytek dýně, který vám zbyl v sítu po propasírování, nevyhazujte. Můžete ho použít do muffinů, ovesné kaše, nebo jím naplnit formy na nanuky.
Dýňový džus
4. Jednoduché dýňové risotto
- 1 menší dýně Hokkaidó
- 1 cibule (nebo 2 šalotky)
- 3 stroužky česneku
- 200 g rýže arborio
- 1 l zeleninového vývaru
- 70 ml bílého vína
- 50 g másla
- Olivový olej Na dochucení:
- šafrán (případně tymián), parmezán, sůl, pepř
Postup:
Pravé krémové italské risotto je pohlazením na duši. V podzimní variantě s dýní dostává nejen krásnou barvu, ale především vynikající chuť.Dýni si rozkrojíme, vydlabeme a nakrájíme na malé, zhruba centimetrové kostičky. Na jemno nakrájenou cibuli, případně šalotku, hodíme do pánve s rozpáleným olivovým olejem a necháme zezlatovět. Poté přidáme kostičky dýně a prolisovaný česnek. Dýni restujeme aspoň pět minut, než přidáme rýži. Směs zalijeme bílým vínem, které necháme vyvařit, trvá to jen chvilku. Následně začneme přilívat zeleninový vývar. Vždy přilijeme tak, aby byla rýže s dýní ponořená. Jakmile se vývar vstřebá, přilijeme znovu. Tento proces opakujeme, dokud není rýže i dýně měkká. Jakmile je risotto hotové, stáhneme jej z plamenu a přidáme do něj máslo, nastrouhaný parmezán, šafrán (pokud nemáte, přidejte tymián), sůl a pepř. Pořádně promícháme a servírujeme posypané parmezánem.
Tip: Z poloviny dýně můžete udělat pyré, které vmícháte do hotového risotta. Získá tak příjemnou oranžovou barvu.
5. Podzimní salát s pečenou dýní
- Ingredience na salát:
- 1 menší dýně Hokkaidó
- 1 plechovka cizrny
- 3 lžíce olivového oleje
- 1 PL uzené papriky
- 2 ČJ provensálských bylinek
- Sůl, pepř
- 2-3 hrsti oblíbeného salátu (rukola, ledový, římský, polníček, kale)
- 100 g sýru feta
- Sušená rajčata Ingredience na zálivku:
- 100 ml olivového oleje
- 1 lžíce medu
- 1 lžíce hořčice
- Sůl, pepř
Postup:
Saláty nejsou jen záležitostí léta. Vydatný teplý salát může směle sloužit jako hlavní jídlo na podzim i v zimě. Dýně v kombinaci s cizrnou, sušenými rajčaty a fetou navíc přináší neobvyklý chuťový zážitek. Troubu si předehřejeme na 200 °C. Dýni vydlabeme, nakrájíme na menší kousky a obalíme v marinádě z olivového oleje, uzené papriky, provensálského koření, soli a pepře. Dbáme na to, aby byl každý kousek dýně pořádně obalený kořenicí směsí. Takto ochucenou dýni pečeme v troubě zhruba 20 minut – po 10 minutách k ní přidáme propláchnutou cizrnu z plechovky. Do salátové mísy natrháme propraný salát, na který položíme pečenou dýni s cizrnou. Přidáme k ní pokrájená sušená rajčata, celý salát zasypeme nadrobeným sýrem feta a zalijeme zálivkou, na kterou jsme jednoduše smíchali všechny ingredience dohromady. Salát podáváme teplý.Tip: Pokud chcete, aby byl salát ještě výživnější, můžete k němu udělat lůžko z quinoi, bulguru nebo kuskusu.
6. Výborné dýňové placičky
- 500 g nahrubo nastrouhané dýně hokkaidó
- 1 větší vejce
- 1 lžíce mouky
- 1 lžíce škrobu
- Hrst nasekaných bylinek (výborný je libeček)
- Sůl, pepř
- Olej
Postup:
Dýňové placičky jsou vděčnou obdobou klasických bramboráků a vyletněných cukeťáků. Jsou jednoduchou a chutnou přílohou, s bramborovou kaší a zeleninou však můžou tvořit i hlavní chod. Dýni si rozkrojíme, vydlabeme a nastrouháme nahrubo. V menší misce si smícháme vejce s moukou, škrobem, bylinkami, solí i pepřem. Tekutou směs vlijeme k nastrouhané dýni a pořádně promícháme. Na pánvi si necháme rozpálit olej, do kterého lžící pokládáme těsto, které následně zploštíme na placičky. Smažíme z obou stran dozlatova. Hotové placičky necháváme na papírovém ubrousku, aby se odsál přebytečný olej. Jsou výborné za tepla i studena. Za studena poslouží jako chuťovka s domácím dipem, za tepla jsou skvělou přílohou, případně i hlavním jídlem.7. Voňavé dýňové muffiny
- 220 g hladké mouky
- 230 g dýňového pyré
- 100 g cukru
- 130 ml mléka
- 60 ml oleje
- 2 vejce
- 1 ČJ prášku do pečiva
- 2 ČJ skořice
- 1 ČJ perníkového koření
- Špetka soli
Postup:
Ocení je děti na svačinu do školy i přátelé jako dezert ke kávě. Navíc vám jejich příprava nezabere celý den. Řeč je o dýňových muffinech. Na muffiny si nejdříve musíme připravit dýňové pyré. Vezmeme dýni hokkaidó, vydlabeme ji, nakrájíme na menší kousky a dáme vařit.Jakmile změkne, slijeme z ní vodu a dáme ji do mixéru. Z hotového pyré si odebereme 230 gramů na muffiny a zbytek dáme do uzavíratelného sáčku, který skladujeme v mrazáku. Takto nám pyré vydrží až pět šest měsíců. Jakmile máme pyré hotové, smícháme jej v míse se všemi tekutými ingrediencemi. V druhé míse naopak smícháme všechny suché ingredience, k nimž následně přidáme tekutou směs. Těsto pořádně promícháme a plníme jím muffinové formy, které jsme předtím vymazali máslem a vysypali moukou (pokud máte silikonové formy, můžete tento krok vynechat). Muffiny pečeme v předehřáté troubě na 200 °C zhruba 20 minut.
Tip: Do muffinů můžete přidat nasekanou čokoládu nebo třeba rozinky, případně je naplnit marmeládou nebo nutellou.
Dýňové mufffiny
Pečené dýňové půlměsíčky
- 1 střední dýně Hokkaidó
- 4 PL olivového oleje
- 1 ČJ uzené papriky
- 1 ČJ sušeného tymiánu
- 1 ČJ sušeného rozmarýnu
- 1 ČJ sušeného česneku
- Sůl, pepř
Příprava dýňových půlměsíčků:
Pokud hledáte rychlý, jednoduchý a chutný tip na zpracování dýně, recept na kořeněné pečené hranolky je pro vás ten pravý. Troubu dáme předehřívat na 200 °C. Dýni si rozkrojíme vejpůl, vydlabeme ji a nakrájíme na menší půlměsíčky. V misce smícháme olivový olej s kořením a bylinkami. Jakmile máme kořenicí směs připravenou, nasypeme do ní půlměsíčky a rukama je pořádně promícháme tak, aby byly zcela obalené. Ochucenou dýni vyskládáme na plech s pečicím papírem a pečeme zhruba 20 až 25 minut, dokud nezezlátnou. Podávat můžeme například s dipem ze zakysané smetany ochucené prolisovaným česnekem a solí.Pečená dýně
Autor: Světlana Nedvědová
Dýně, dýně a ještě jednou dýně. Minimálně do Halloweenu budou všude. Určitě toho využijte a zkuste některý z 8 dýňových receptů, které jsme pro vás připravili. Upozorňujeme - jsou neodolatelné!
Nejlepší recept
300
Komentáře
YouTube
Obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ