Jak se zbavit nepříjemného zápachu v lednici

10.11 2015|Tipy
Jak se zbavit nepříjemného zápachu v lednici

Ani sebemodernější lednice nikomu nezaručí, že se z jejích útrob nebude linout nepříjemný zápach. Nežádoucí jev, se kterým se každý někdy setkal, zcela kazí chuť k jídlu, protože potraviny uskladněné v zapáchající chladničce nejsou zrovna lákavé.

Samozřejmě, že očekávanou radou je v tomto případě kompletní a pečlivý úklid. Všechny poličky, přihrádky i boxy je třeba pořádně vymýt. Nicméně v některých případech nepomůže ani dokonalý úklid. Co si počít? Musíme snad kvůli zápachu vyhodit drahou lednici? V takové situaci mohou pomoci generacemi prověřené lidové recepty, které odstraní nepříjemný zápach nebo úplně zamezí jeho vzniku. V dnešním článku přinášíme seznam těch nejoblíbenějších a nejspolehlivějších babských rad, které vás zápachu v lednici zbaví navždy.

Příčiny zápachu v lednici

Obecné pravidlo říká, že předcházení problému je snazší než jeho odstranění. A zápach v lednici není výjimkou. Jaké jsou nejčastější příčiny těchto nelibých vůní?

Vůně nové techniky
Lednice, podobně jako každý jiný domácí spotřebič, má svou vlastní vůni. Třeba kovu, plastu nebo jiných materiálů. Mnohým lidem tato umělá vůně vadí a dokáže jim zkazit požitek z přirozené vůně jídla. Dobrou zprávou je, že takového zápachu se můžeme poměrně lehce zbavit, když lednici vymyjeme sodou nebo jiným čisticím prostředkem. Všechny povrchy je třeba otřít, dveře lednice ponechat na několik hodin nebo i celou noc otevřené, a poté teprve můžete začít s plnohodnotným používáním spotřebiče.

Uchovávání nezabalených potravin
Některé produkty s výjimečně výraznou vůní dokáží nasytit svým aromatem nejenom samotnou lednici, ale i další okolní potraviny. Jednoduchým řešením je používání vzduchotěsných obalů, jako jsou dózy nebo potravinové fólie.

Problémy s odpadem
Pravděpodobně jste ani neměli tušení, že součástí vaší ledničky je také odpad. Pokud však nevěnujete jeho existenci dostatečnou pozornost, umí se odpad ozvat ne zrovna příjemným způsobem. Tím je samozřejmě zápach. Právě proto je dobré z preventivních důvodů odpad asi jednou ročně vyčistit. Kde odpadový otvor naleznete, vám prozradí manuál.
Zkažené potraviny
Zde je vše jasné. Smrad zkaženého jídla zcela jistě nikoho neohromí, přičemž trvanlivost a úpornost takového zápachu je udivující. Řešením takového problému je pravidelná kontrola doby trvanlivosti uskladněných potravin. Dobré také je označit potravinové dózy lístečky s datem, do kterého by se měly potraviny spotřebovat.

Prostředky, které pomáhají zápach odstranit

Pokud zápach v lednici přece jenom vznikne, můžete vyzkoušet následující domácí rady a tipy.

Obyčejný ocet
Lihový ocet je oblíbeným ekologickým čisticím prostředkem. Abyste si připravili roztok vhodný pro úklid, stačí smíchat vodu a ocet v poměru 1 ku 1. Pak již jen připraveným prostředkem omyjte veškeré povrchy ve vaší lednici.

Jedlá soda
Soda funguje jako účinný přírodní mycí prostředek, stejně jako výborný pohlcovač zápachu. Nejprve omyjte útroby lednice sodným roztokem, poté trochu sody nasypejte na talíř, který položte do lednice na některou z poliček a zápach nechejte absorbovat. Měnit by se talířky s jedlou sodou měly jednou za tři měsíce.

Čpavek
Čpavek je považován za těžký kalibr v odstraňování zápachu, protože pomáhá odstranit i velmi odolné pachy, které se v lednici drží dlouhou dobu. Všechny části lednice je třeba omýt čpavkem, spotřebič pak ponecháme na čtyřiadvacet hodin otevřený. Pak se již jen nechte příjemně překvapit výsledkem.

Citronová šťáva
Pracuje podobně jako ocet, s tím rozdílem, že šťávy spotřebujete opravdu minimum. Jednoduše vymačkejte několik kapek na houbičku a lednici umyjte.

Aktivní uhlí
Prostředek, který za málo peněz udělá hodně muziky. Kupte si v lékárně větší množství uhlí, roztlučte zhruba 20 až 50 tabletek na prášek a nasypte jej do misky nebo jiné nádoby, kterou ponecháte v lednici, dokud zápach nezmizí. Použité uhlí můžete aplikovat znova, stačí jen prášek nechat v troubě při 180 stupních.


Jak se zápachu v lednici vyvarovat?

Lednice je umytá, zápach zmizel, potraviny jsou zpět na svém místě. Co ale dělat, aby se situace neopakovala? Použijte přírodní absorpční prostředky a osvěžovače.

Žitný chléb
Výborným pohlcovačem pachů je obyčejný chléb. Stačí nakrájet obyčejný černý chleba na menší kousky a naskládat je do lednice.

Rýže
Nasypte hrst neuvařené rýže do misky a umístěte ji do lednice.

Brambora, cibule nebo jablko
Postup je stejný jako u předchozích surovin. Bramboru, cibuli nebo jablko nakrájejte na měsíčky a nechejte je v lednici. Měňte po dvou až třech dnech.

Koření, bylinky, vanilka nebo citrusová kůra
Aromatická vůně těchto produktů spolehlivě zabrání všem nepříjemným pachovým projevům. Nejlépe se jako odpuzovače zápachu hodí estragon, mateřídouška, hřebíček, vanilkový extrakt nebo bazalka.

Káva
Geniálním přírodním prostředkem pro pohlcení pachů je káva. Abyste se zbavili neustálého zápachu, uvařte kávu a šálek s nápojem dejte do vypnuté lednice. Podle potřeby proceduru několikrát opakujte. Použít můžete také čerstvě namletou kávu, kterou je třeba lehce opražit. Do lednice ji umístíme v misce nebo jiné vhodné nádobě.


Autor: Liv

Každou domácnost někdy potrápí nepříjemný zápach linoucí se z útrob lednice. Na následujících řádcích naleznete několik rad, jak s ním bojovat a jak se mu co nejlépe vyvarovat.
Nejlepší recept

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
PŘIDAT KOMENTÁŘ